11. 10. 2023

Některá videa jsou důležitá

Videa jsou docela dokonalá forma předávání informací. Jsou přitažlivější než dejme tomu texty a grafy, jsou koukatelnější než fotografie nebo obrázky, a tak je mnozí lidé z nejrůznějších důvodů upřednostňují. A není snad jediného uživatele internetu, který by se na síti ještě nikdy na žádné video nepodíval, byť s různou motivací.

Někdy se na internetu díváme na videa proto, abychom z nich čerpali informace, někdy je máme jako zdroj odpočinku a zábavy, někdy jsme jejich pouhými konzumenty a někdy se s jejich pomocí do něčeho zapojujeme aktivně, to je různé. Ale hlavní v tomto okamžiku je, že my lidé máme internetová videa v oblibě. A zatímco některá samozřejmě nevzbuzují náš zájem, jiná nás zaujmou, a to třeba i natolik, že se k nim zas a znovu vracíme. A nalézáme v nich to, co v nich nalézt chceme.

Ale sledování videí na internetu představuje i jeden zásadní problém. A tím je skutečnost, že je tam najdeme jedině tehdy, když je tam někdo zveřejní, a objevíme je tam jenom tak dlouho, dokud je odtud někdo zase neodstraní. Což se velice často děje.

A tak si někdy oblíbíme určité video a klikáme na jeho odkaz třeba i dnes a denně, opakovaně. Ale jednoho dne už se nám ono video po kliknutí na jeho odkaz nezobrazí. Uvidíme tu jenom oznámení, že tento obsah nebyl nalezen, případně tu najdeme něco docela jiného, co sem bylo namísto onoho videa umístěno. A máme smůlu.

Pak už naprostá většina uživatelů ono video, které bylo odstraněno, nikdy neuvidí. Ale ne všichni mají takovou smůlu. Oním videem se stále ještě může kochat jeho autor, chce-li a má-li ho dosud uložené, a sledovat ho mohou i ti, kdo si ho včas z internetu stáhli.

Videa totiž nemusí být dostupná jen online na internetu. Když použijeme vhodný downloader, můžeme si je stahovat a ukládat, a pak už o ně nepřijdeme z vůle autorů a provozovatelů internetových stránek.