18. 1. 2024

Plánujeme vodáckou výpravu s využitím videa z YouTube

Vodáctví je záliba, která v naší zemi zůstává po mnoho let na velmi vysokém stupni žebříčku popularity rekreačních sportů a volnočasových aktivit. Na vodu se zpravidla vydáváme na některou z českých řek, co patří k nejoblíbenějším, tedy v první řadě je to Vltava a Lužnice a dále pak Sázava, Berounka, Otava a Ohře, a vybíráme mezi nimi vhodného kandidáta zejména z důvodů vzdálenosti od místa bydliště, aktuálního stavu vody a také dle vybavenosti kempů, sjízdnosti a nebezpečnosti jezů či vodáckého zájmu, který může znepříjemňovat pobyt díky přeplněným kempům a přílišné komerci v tamním prostředí.

Výběr vhodné řeky ke splouvání může významně ovlivnit také samotné prostředí, kde se plavba uskuteční, a zde mnohdy narážíme na problém, protože není na Internetu k dispozici tolik aktualizovaných fotografií, ovšem při troše snahu tu můžeme objevit nejen fotky, ale zejména video. 

Video nasnímané z lodi nebo ze břehu

Někteří nadšenci ukládají do archivu sociálních sítí videa, natočená z mobilních telefonů nebo z kamer od břehu řeky či přímo při plavbě z lodi. Poskytují nám tím skvělou službu a na základě těchto záběrů je pak snazší rozhodování, zda tu bude plavba vůbec stát za to, anebo nikoli. Video si pak můžeme pohodlně stáhnout pomocí stahovače videí a můžeme s ním vyrukovat i mezi ostatní, s nimiž se na vodáckou akci chystáme.

Video z dronu

Jestliže se vám zalíbilo video natáčené ze břehu, pak byste se mohli pokochat videem z létajícího dronu. Takovýchto zveřejněných souborů je na sociálních sítích celá řada a mohli bychom namátkou jmenovat například řeku Sázavu v blízkosti železničního viaduktu Žampach, řeku Vltavu na středním toku anebo řeku Berounku na svém nejkrásnějším úseku horního toku u Skryj, Liblína, Zvíkovce a Roztok u Křivoklátu. Drony poskytují neuvěřitelné možnosti manévrování a mohou vám přiblížit z ptačí perspektivy prakticky jakoukoli krajinu, kterou byste rádi navštívili osobně.