19. 8. 2023

Videa se někdy ztrácejí

My lidé si krátíme čas všelijak. Třeba i tím, že se usadíme dejme tomu k počítači a pustíme si nějaké zajímavé internetové video. Nabídka videí je tu natolik široká, že je prakticky vyloučené, že by tu každý nenašel to pravé, něco, co se mu líbí nebo co z nějakého důvodu potřebuje. Když chceme, prostě použijeme internetový vyhledávač nebo zamíříme na stránku známou obsahem velkého počtu videí a tam si najdeme to, co chceme vidět. Případně pak otevřeme odkaz, který nám poslal někdo z našich známých, díváme se na videa na sociálních sítích atd.

Jsou videa, která si takto prohlédneme jednou a pak už nemáme potřebu se k nim vracet. Ale zrovna tak se někdy objeví i něco, co bychom si rádi v budoucnu pustili znovu. A tak si u toho, co nás hodně zaujalo, třeba někam uložíme odkaz. A když se nám chce, otevřeme si tu stránku znovu. Jenže co se může také stát? Přece to, že už na daném odkazu ono video nenajdeme. Někdy tam nalezneme jiný obsah, někdy už nám internet jenom sděluje, že stránka nebyla nalezena. A v takových případech většinou už ani nikdy nalezena nebude. Protože se většinou nejedná o dočasnou poruchu, která se zase odstraní, ale o docela banální vymazání onoho obsahu, který už provozovateli dané stránky z nějakého důvodu nevyhovoval.

Když se tak stane, můžeme se pokusit najít ono žádoucí video jinde. Někdy autoři své výtvory umísťují i na více stránek a někdy je i někdo sdílí, a tak je tu jistá naděje. Ale není to jistota. Často už se odstraněné video nikde na internetu nenajde. A je ztracené.

Tedy je ztracené pro ty, kdo si ho včas nestáhli. Což je naštěstí možný způsob, jak si zajímavá internetová videa uchovat. Když chceme, můžeme využít vhodný downloader, video si ze sítě stáhnout a uložit si ho, a pak už neriskujeme, že zmizí, kdykoliv si to někdo na internetu usmyslí. A i vy můžete takové downloadery využívat a stahovat si videa, o která nechcete přijít.